OZRK Idrija

16.10. Svetovni dan hrane

Že petnajst let na Svetovni dan hrane (16. oktober) Rdeči križ Slovenije s kampanjo Drobtinica dopolnjuje svoje  programe socialne pomoči otrokom iz socialno šibkejših okolij in slovensko javnost ozavešča o (ne)zadostni in/ali (ne)pravilni prehrani naših najmlajših - osnovnošolcev ter obenem vzpodbuja čut solidarnosti z vsemi, ki so se znašli v stiski. Po uradnih podatkih v Republiki Sloveniji stopnja tveganja revščine znaša 14, 5 odstotkov, kar pomeni, da 290.000 oseb živi v pomanjkanju. Stopnja socialne izključenosti pa je še višja (20,4%), saj je bilo v lanskem letu v Sloveniji kar 410.000 oseb izpostavljenih tveganju socialne izključenosti.

Na povabilo Območnega združenja Idrija se je letos odzvala Osnovna šola Cerkno in z mentorico Andro Lapajne so v okviru obeležitve Svetovnega dneva hrane pripravili razstavo, prebrali pravljico in naredili anketo o prehranjevalnih navadah med drugošolci, tretješolci in četrtošolci.

Pravljico Hrčkova hruška avtorice Svetlane Makarovič so poslušali drugošolci in po branju prišli do ugotovitve, da so tudi oni že opravili dobra dela ter predlagali, da si lahko učenci na izletih med seboj delijo priboljške. Nadalje so skupaj ob igri "možganska nevihta" ob besedi HRANA prišli do najpogostejših asociacij: palačinke, pizza, breskev, jabolko, pomfri, puding, kruh, krompir, ipd. Tretješolci pa so poslušali zgodbo Košček kruha. Učenci so ugotovili, da se revščina dogaja tudi v Sloveniji in je potrebno tem ljudem pomagati. Tako se je med tretješolci in četrtošolci z anketo ugotavljajo na kakšen način bi pomagali družinam, ki nimajo za hrano. Najpogostejši odgovori so bili, da se pomoč ponudi v obliki hrane, denarju ali z vključitvijo v razne dobrodelne akcije. Otroci bi pomagali tudi tako, da bi odstopili svojo hrano in jo podarili tistemu, ki je nima. Nekateri so predlagali, da bi trgovine podarile višek hrane ali pa se družinam ponudi pomoč v obliki brezplačnih sadik.

Navajamo nekaj podatkov o prehranjevalnih navadah med učenci osnovne šole Cerkno, ki so vključeni v podaljšano bivanje (2., 3. in 4. razred). Med 80 in 90 odstotki jih zjutraj zajtrkuje, od tega največ kruh z nutelo, medom ali marmelado, čokolino, nekateri jedo tudi sadje, večina pa pije za zajtrk mleko ali vodo, manjšina pa čaj. Polovica anketiranih učencev poje kosilo tako v šoli, kot doma, večerjajo vsi, med prigrizki pa so najbolj priljubljeni slani prigrizki, nadalje sladkarije, sadje in zelenjava pa nekoliko manj.

Odlično delo mentorice in učencev je strnjeno v obliki razstave v avli šole. Omočno združenje Idrija se zahvaljuje šoli za sodelovanje in bo pomagalo s plačilom položnic za tople obroke dvema učencema. Sicer se s projektom Drobtinica po osnovnih šolah po Sloveniji na različne načine zbira tudi sredstva za kosila in malice otrok iz socialno šibkejših okolij. Lani se je z Drobtinico zbralo 81.000 evrov in podarilo 33.000 toplih obrokov. Pomagate lahko tudi ostali z donacijo SMS na 1919 s ključno besedo 'DROBTINICA' in prispevate 1 evro ali ' DROBTINICA5' in prispevate 5 evrov.

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.